PHOTO DIARY: KVIFF 2018

The International Film Festival in Karlovy Vary. KVIFF. I believe that most people have heard of this film event. At least everyone in the Czech Republic and many people abroad. Maybe it’s because that since it has been led by an actor Jiří Bartoška and Eva Zaoralová, it became one of the A category festivals, just like Berlinale. That makes KVIFF one of the most prestigious film festivals in the Central Europe. This year, KVIFF welcomed its visitors for the 53rd time. And as you’ll see, it’s not just movies what could make you to want to go there, too.
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. KVIFF. O tomhle filmovém svátku slyšel snad každý. Minimálně každý Čech a spousta lidí ze zahraničí. Nejspíš je to i tím, že takřka od té doby, co festival vede herec Jiří Bartoška společně s Evou Zaoralovou, řadí se mezi filmové festivaly kategorie A, kam patří například i Berlinale. To z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dělá jednu z nejprestižnějších událostí ve střední Evropě. Letos se konal 53. ročník. A jak uvidíte, nejsou to jen filmy, co by vás tam mohlo přilákat.

Processed with VSCO with hb2 preset

Karlovy Vary jsou nádherné lázeňské město, ale když už tam pojedete na filmový festival, je docela logické, že nějaký čas budete i v kinech. Jaké filmy byly ty nejlepší a měli byste je vidět?
Karlovy Vary is a beautiful spa town, but when you go there to visit the film festival, it’s quite logical that you’ll spend some times in a cinema. Which films were the best?

Processed with VSCO with hb1 preset

All That Jazz
Skvělý muzikál ze 70. let minulého století. Děj se odehrává v divadelním prostředí a pojednává o režisérovi, který žije bohémským životem, hojně si užívá alkoholu i žen, až ho dožene jeho vlastní zdraví. A navíc tam hraje krásná mladičká Jessica Lange, kterou byste mohli znát například z filmu King Kong nebo z prvních pár sérií seriálu American Horror Story.

Svědkové Putinovi
Dokument, který natočil režisér Vitaly Mansky, ale podíleli se na něm i producenti z České Republiky. Vitaly patřil do úzkého okruhu lidí, kteří se kolem Putina pohybovali v začátcích jeho prezidentského úřadu, a právě o tomto období celý dokument pojednává. Byl Putin takový, jaký je, už od začátku nebo se osobnost ruských panovníků podřizuje a mění podle zaběhnutého státního systému? Podívejte se na dokument a třeba získáte odpovědi, po kterých toužíte. Snímek, který vyhrál cenu pro nejlepší dokument festivalu, nabízí spoustu témat k diskusi.

All That Jazz
A brilliant musical made in 70s. The plot takes a place in a theater and is about a director, who is living a bohemian life, loves alcohol, enjoys a company of women until his own health betrays him. And if you love King Kong or American Horror Story, you’ll be very happy to see the film just because of young and beautiful Jessica Lange. 

Putin’s Witnesses
A documentary directed by Vitaly Mansky and produced with a help of the Czech Republic. Vitaly belonged into the circle of people who surrounded Putin during his introduction to the presidential office and at the same time, it’s the era the documentary shows you. Has Putin been the same person as he is today since the very beginning or does personality of russian presidents change with and because of the state’s regime? Watch the documentary and maybe you’ll get your answers. Putin’s Witnesses won a prize as the best documentary at this year’s KVIFF and offers many topics for a discussion.

IMG_20180630_204513-01-01

Všechno bude
Český road movie Všechno bude, který natočil Olmo Omerzu, patřil mezi největší favority letošního festivalu a získal cenu pro nejlepší režii. Jako správná česká komedie je film plný humoru a pokud máte podobný smysl pro humor jako já, budete se smát takřka od začátku až do konce. Vydejte se na road trip s podivínským klukem, který se jmenuje Heduš, a jeho kamarádem Márou, který skončí v rukou policie. Třeba u vás sklidí stejný úspěch jako režisérův předchozí snímek Rodinný film.
Winter Flies
Czech road movie Winter Flies, directed by Olmo Omerzu, was one of the best films of this year’s festival and won a prize as a best directed film. As a good czech comedy, it’s very funny and if you have a similar sense of humour as me, you’ll be laughing from the beginning to the end. Let’s take a road trip with a weird boy called Heduš and his friend Mára who ends up at the police station. Maybe you’ll love it just as much as Omerzu’s last movie called Family Film.

Processed with VSCO with hb2 preset

KVIFF ale není jenom o filmech. Na červeném koberci a vlastně po celém městě můžete potkávat své oblíbené umělce, navštěvovat všechny možné koncerty a výstavy. A co by byl KVIFF bez nějakého dobrého drinku? Zkrátka ať už jste větší či menší milovníci filmu, určitě z KVIFFu neodjedete zklamaní a každý si tam najde svoje. Příští ročník se bude konat od 28. června 2019 do 6. července 2019. Potkáme se tam?
Anyway, KVIFF isn’t just about films. You can meet your favourite artists on the red carpet and around the whole town, visit all kinds of concerts and exhibitions. And what would KVIFF be without a good drink? However, whether you love films more or less, you won’t leave KVIFF disappointed and you’ll find something you love. Next film festival begins on 28 June 2019 and finish on 6 July 2019. Are we going to meet there?

This slideshow requires JavaScript.

I hope you liked the article and my photos. I’ll be glad if you leave me a comment with your KVIFF experience, thoughts or feelings, or even send the article to someone else.

Thank you and have a wonderful day!

Doufám, že se vám líbil jak článek, tak i fotky. Budu ráda, když mi tu necháte komentář s vašimi zážitky z KVIFFu, názorem či pocity, nebo článek dokonce pošlete dál.

Díky a mějte se krásně!

Eva


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s