New Chapter

Everything has to come to its end some day, just so there is space for something new and even better in our lives. This week, I finished writing my dissertation. All my coursework is done and now I’m just waiting for my grades and hope that I’ll pass at least. But I’m free! I can do anything I want now. Do I want to read a book? Do it! Watch a movie? Do it! Spend the whole day in bed with no regrets? Do it! Find a job? Well… Yeah, I should probably do that. For us, graduates, there is the whole new world of possibilities opened now.

Všechno jednou musí skončit, většinou jen proto, aby se v našich životech udělalo místo pro něco lepšího. Tenhle týden jsem dopsala bakalářku a všechny ostatní práce už mám odevzdané. Teď jen čekám na známky a doufám, že alespoň projdu. Ale jsem volná! Teď si můžu dělat co chci. Přečíst si knížku? Jasně. Kouknou na film? Jen do toho! Strávit celý den v posteli bez výčitek? Jistě. Najít si práci? No… Jo, to bych měla udělat. Co jsem ale chtěla říct, je, že pro nás, co promujeme, je otevřený svět nových možností.

Anyway, I really missed this blog and writing all that random stuff that comes to my mind every single minute. Next week, you can definitely look forward to some review again, however, when there is more of you, maybe we could organise a book club or something and discuss a book or a writer together. Also, let me know what your favourite genre is and if you have some favourite author.

Každopádně mi tenhle blog i psaní těch náhodných myšlenek, co se mi pořád honí hlavou, moc chybělo. Příští týden se určitě můžete těšit na nějakou recenzi. A měla jsem takový nápad, že až vás tu jednou bude víc, mohli bychom si založit “knižní klub” a každý měsíc spolu prodiskutovat jednu knížku nebo autora. A dejte mi prosím vědět, jaký je váš oblíbený žánr a kdo je váš oblíbený spisovatel.

See you next week!

Tak zase příští týden na viděnou!

Eva


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s